K čemu potřebujete trapézový závitník

Závit je jeden z nejdůležitějších a nečastějších strojírenských prvků, setkáváme se s ním doslova na každém kroku. Bez závitů bychom stále jezdili na koních a na dřevěných povozech, neznali bychom letadla, automobily, moderní lodní dopravu a pravděpodobně by neexistoval ani Internet. Závitů existuje více typů, některé jsou velmi časté, jiné se využívají pouze na specifické záležitosti. K tomu, abychom závit mohli vyrobit, potřebujeme závitník nebo závitořezné „očko“.

metrický závit

Metrický závit

Nejčastěji používaný typ závitu, který znají snad všichni. Pravděpodobně se nenajde domácnost, kde by nebyl alespoň jeden šroubeček s metrickým závitem. Budete je mít v domácích spotřebičích, na kole, v automobilu, v dílně, bude součástí nábytku, sportovních potřeb a hraček. Metrický závit lze vyřezávat strojními či ručními závitníky, závit je v průřezu trojúhelník, s vrcholovým úhlem 55 stupňů.

trapézový závit posuvu u soustruhu

Méně známý a u nás méně často využívaný závit podobný metrickému, je Whitworthův, vypadá podobně, jen je vrcholový úhel závitu 60 stupňů. Whitworthův závit je rozšířený v anglosaských zemích, např. ve velké Británii, v Austrálii, na Novém Zélandu a ve Spojených státech.

Lichoběžníkový rovnoramenný neboli trapézový závit

Tento druh závitu má profil ve tvaru rovnoramenného lichoběžníku, případně nerovnoramenného s vrcholovým úhlem 30 + 20 stupňů (z každé strany stoupání je jiný úhel). Tím, že profil není trojúhelník, je závitový spoj snadno uvolnitelný a lehce posuvný s vynaložením minimální síly. Proto se využívá k různým strojním mechanismům k jejich pohybu, např. pro posuv hydraulického zvedáku, ručního šroubového lisu, pro strojní vodorovný support atp.

Rovnoramennému lichoběžníku profilu závitu se také přezdívá „trapézový závit“. Tento název se vžil i pro výrobu nástrojů pro vyřezávání závitů – pro trapézové závitníky.