Družstevní byt je dobrá volba

Je celá řada důvodů, proč my lidé potřebujeme bydlet v nějakém domě nebo bytě. A naopak nenajdeme jediný logický důvod, který by nás motivoval k nebydlení. A tak si svou střechu nad hlavou pořizujeme, abychom uspokojili všechny potřeby, jež s bydlením nějak souvisejí.

Někdo svůj objekt k bydlení zdědí, někomu ho darují nebo zaplatí jeho movitější blízcí. Ale většině z nás není v tomto ohledu přáno, a nedokážeme-li si svou nemovitost ani postavit, musíme si ji od někoho koupit.

prasátko s mincemi

Koupit si dnes objekt k bydlení není na první pohled těžké. Prodávaných nemovitostí je dost a dost a každý by tu zřejmě našel to, co považuje za to pravé. Jenže ono to přesto zase až tak jednoduché není. A sice proto, že jsou nemovitosti bez výjimky hodně drahá záležitost, a kdo si chce nějakou koupit, musí zalovit hodně hluboko v portmonce. Pomyslně, pochopitelně, protože tolik peněz, kolik stojí byt či dům, se snad do žádné peněženky na světě nevejde.

Nemovitosti jsou prostě drahé. A když si chce nějakou koupit běžný člověk, musí si kvůli tomu obvykle vzít hypotéku. Protože jenom s takovou půjčkou získá dost peněz dost rychle, a nemusí tedy po léta spořit v naději, že snad dá jednoho dne, až bude zřejmě hodně starý, dost peněz dohromady.

přehnuté rubly

Ovšem ani hypotéku na vlastní bydlení člověk nejednou nezíská. A sice proto, že se tu musí úměrně půjčované částce prokazovat i schopnost tuto splatit. A když je potřeba tolik peněz, že už žadatel o hypotéku nedoloží ani schopnost hradit splátky, má smůlu.

Ale když člověk nemá na vlastní byt, neznamená to, že by si nemohl pořídit ani něco podobného. Dají se totiž koupit i byty družstevní, které jsou těm vlastním velice podobné. A je tu daleko pravděpodobnější, že zaplatí hypotéka družstevní byt FAHD i tehdy, když by člověk na soukromý objekt neměl. Protože jsou družstevní byty levnější, nemusí se tedy kvůli tomu tolik půjčovat a na splácení nižší částky dosáhne víc lidí. Kteří tak také mohou slušně bydlet.