Poučení z historie

Historie nám ukazuje mnohé a můžeme se z ní leccos naučit. Většina z nás tak měla určitě na základní a střední škole ráda zeměpis. Zejména pak pasáže o rytířích, cnosti, různých králích a princeznách. Dějiny můžou znít krásně a snově, ale rozhodně to nebyl snadná doba, kterou by si chtěl dnes někdo procházet. Ovšem můžeme se z nich poučit a neopakovat chyby našich předků.
loď u majáku
Pokud žijeme v Evropě většina z nás už někdy byla v Řecku nebo o něm minimálně slyšela. Je to krásná země, která se však momentálně topí v krizi. O tom snad ví úplně všichni, kdy musí tento stát tahat z dluhů celá Evropa. Jak je to ale možné, že se z tak kdysi mocného státu stala zadlužená země. Dnes tato země žije pouze z turismu, která je hlavním zdrojem příjmů. Co dalšího může tato země kromě vína, oliv, rakytníku nebo historických památek nabídnout. Zřejmě toho nebude moc.
socha pompeje
Přitom pokud nahlédneme do dějin můžeme vidět, že Řecko bylo Evropské kulturní i obchodní středisko, kde se mísily ty nejúžasnější kultury, vznikaly krásná umělecká díla a dodnes slyšíme báje o tomto státě. Tato země je pro dnešní svět důležitá také ještě z jednoho hlediska a tím je demokracie.
Na rozdíl od ostatních států tato země fungovala na základě demokracie a hlasu lidu. Samozřejmě korupce zde dozajisté vzkvétala, ale bylo to právo založené na hlasu lidu, které rozhodovala. Tak funguje dnes právní ustanovení většiny zemí na světě. Nebýt Řecka kdo ví, jak by se dnes všechno vyvíjelo.

Z Řecka také pocházejí proslulí bojovníci a válečnici. Městský stát Sparta znají téměř všichni. Válečníci, kteří byli cvičeni pouze pro válku a byla pro ně čest položit život v bitvě.
Ať se na Řecko díváme různými pohledy minimálně to bude vždy země plná kulturních rozmanitostí, která položila základy vědě, kultuře i umění. Proto bychom měli minimálně zvážit, zda tato země nestojí alespoň za krátké navštívení.