Nezastrčený dres jako chyba?

Basketbal nebo Košíková, jak tento sport hrdě nazývá starší generace, je kolektivní míčová hra s pěti hráči na hřišti v jednom týmu. Hráči se snaží dostat míč do soupeřovi obroučky a zabránit případnému hodu míče do jejich koše. Hra byla vytvořena v roce 1891, dokonce i byla zařazena v roce 1936 do olympijských her.

basketballista pod košem

a.       Hřiště a míč

Hřiště by mělo odpovídat určitých rozměrům. Obdélníkový tvar s rozměrem 28 x 15 metrů. Čáry na zemi by měly být barevně označené a 0,5 m tlusté. Středový kruh, kde hra začíná, by měl mít poloměr 1,80 metrů. Jedna z povinností domácího týmu je poskytnou soupeřům lavičky, šatnu a dva míče před zápasem. Hmotnost míče by neměla klesnout pod 567 gramů a nepřesahovat hodnotu 650 gramů. Využívá se velkost tzv. „šestky“.

Jedním z kritérií funkčního míče pro hru je, pokud míč spuštěný z výšky 1,8 m se odrazí do 1,2 m až 1,4 m. Proto se mnohokrát na basketbalovém zápase setkáme s tímto u rozhodčího, který před hrou míč kontroluje.

b.       Technické zařízení

Hra obsahuje 2 poločasy, 4 čtvrtiny po 10 minutách čistého času. Přestávka mezi čtvrtinami je 2 minuty, mezi poločasy 15 minut. Při hře je tedy potřeba měření času, je vhodné vlastnit ukazatele stavu, kde se každý koš počítá za dva body, trestný za jeden a koš vhozený z tříbodového území či dále za tři body. Mnohdy tento ukazatel má i ukazatele faulů, který je stejně důležitý.
dívčí tým

c.       Hráči a tým

Družstvo se skládá z maximálně dvanácti hráčů, přičemž při zápase na hřišti je stanoveno pět hráčů z každého družstva. Hráč nesmí mít při hře předměty jako řetízky, dlouhé náušnice, prsteny či umělé nehty. Hráč může mít bandáže, brýle, čelenku či nátělník, avšak vše musí mít stejnou barvu jako hráčův dres.

d.       Dres

Kapitola sama o sobě. Jeden tým musí mít dresy stejné barvy. VŽDY zastrčené do trenek z důvodu osobních faulů či viditelnosti čísla hráče. Naposledy, dříve už řečená informace, pod dresem bez lékařského povolení nesmí mít hráč žádné další oblečení. Přesto toto platí jen ve vyšších ligách. V obyčejných meziškolních zápasech atd. se toto toleruje pod podmínkou stejné barvy jako je hráčův dres.

Tímto tedy doufám, že jsem shrnula vše podstatné ohledně basketbalu a doufám, že jsem mé čtenáře aspoň trochu přinutila si o tomto sportu zjistit něco více či dokonce vzít míč a zajít si zaházet s partou kamarádů.