Co vše je potřeba k založení společnosti

Lidé často začínají podnikat s vidinou snadno a rychle vydělaných peněz. Dává to i smysl – prodáte výrobek, který lidé koupí, a můžete mít za chvíli teoreticky i miliony! K tomu samozřejmě pomáhají nejrůznější příběhy, povětšinou ze Spojených států Amerických, o tom, jak si konkrétní člověk vydělal podnikáním velkou spoustu peněz.

To vše je samozřejmě pravda, avšak realita bývá často značně odlišná. Mnoho lidí si jej totiž představuje příliš jednoduše a neví, co vše je k tomu potřeba a jak se uchytit na trhu.

firma1

Pokud chceme založit firmu, pak v první řadě musíme mít podnikatelský plán. Co chceme vyrábět, v jakém množství, kde budeme náš výrobek prodávat, a komu? To vše si musíme ujasnit předem. A musí to být realistická očekávání. Nemůžeme například vyrábět náhrdelníky z korálků a očekávat, že nám po nich lidé utrhnou ruce.

Dále jsou potřeba finance. Je potřeba koupit vybavení, zajistit prostory, materiál, a mnoho dalších věcí. Toto je také část, se kterou má mnoho začínajících podnikatelů problémy. A pokud chcete založit například akciovou společnost či společnost s ručením omezeným, pak potřebujete i základní vklad do společnosti. A to není částka, kterou běžný člověk má k dispozici.

Je také nutné vyřešit otázku propagace. Koneckonců, nikdo si nekoupí náš výrobek, pokud nebude vědět, že vůbec existuje. Jakou metodu zvolíme, záleží na tom, jak velký okruh působnosti máme. Pokud vlastníme například jen jeden malý krámek, pak reklama v celostátní televizi, ačkoliv je účinná, asi nebude to pravé.

firma2

S tím pak také souvisí konkurence. Jsou v okolí firmy, které se specializují na to samé, co vy? Jak si na trhu vedou? Čím se od nich budete odlišovat, a jak jim přetáhnete zákazníky?

Pak je tu samozřejmě otázka administrativní. Založení společnosti není zrovna jednoduché, zvlášť pokud je to živnost koncesovaná.

Pokud však všechny překážky překonáte a dobudete si své místo na trhu, pak si můžete být jisti, že nedostatkem peněz trpět nebudete.