Benefity půstu pro zdraví


Nový rok s sebou přináší řadu novoročních předsevzetí a mezi ty nejčastější patří již tradičně redukce hmotnosti. Půst nebo přerušované hladovění jsou metody, díky kterým mnoho lidí redukovalo svou přebytečnou hmotnost, ale co je důležitější, svou novou váhu jsou schopni si udržet. Nejrůznější diety a složité stravovací režimy, které jsou velmi často příliš restriktivní, mohou vést k výraznému úbytku hmotnost. Velmi často jsou však následovány nechtěným jojo efektem. V této fázi spoustu lidí přibere ještě na vyšší váhu než byla jejich počáteční. U přerušovaného či delšího půstu však k těmto nežádoucím následkům nedochází. Proto se tato metoda stala velmi oblíbenou. Navíc díky ní můžete obecně zlepšit svůj zdravotní stav, neboť s sebou nese řadu zdravotních benefitů.

Zlepšení koncentrace a hezčí pleť

Spoustu lidí uvádí, že pokud si dají první jídlo dne až kolem poledne, jsou v dopoledních hodinách mnohem produktivnější, než kdyby svůj den začínali klasicky snídaní. Rovněž popisují lepší koncentraci a stav “čistší mysli”. Tento jev lze jednoduše vysvětlit tak, že jejich tělo není zatíženo trávením potravy a energii, jež má k dispozici, může užít jinak. Mnoho žen rovněž pozoruje během dodržování půstů zlepšení stavu jejich pleti a celkově pokožky na těle.

uvařené vejce

Jak půst správně provádět?

Aby vám půst přinesl co možná nejvíce benefitů, je mimořádně důležitá určitá fyzická i psychická příprava. Pokud budete k celému procesu přistupovat tak, že to určitě nezvládnete, budete mít obrovský hlad, pak je vysoká šance, že se nebudete cítit vůbec dobře. Zhruba týden před začátkem eliminujte ve vašem jídelníčku sacharidy a zaměřte se tuky a bílkoviny. Bílkovinná dieta může být velmi dobrou volbou. Nezapomeňte jídla doplnit zdravými tuky, které se nacházejí například v oříškových máslech či tučnějších rybách.

grilované maso

Ptáte se proč? Díky vyřazení sacharidů z vaší potravy si vaše tělo začne zvykat na tuk jako na zásobu energie. Rovněž budete mít daleko menší výkyvy hladu, neboť hladina cukru ve vaší krvi nebude tolik nestálá, což je dobrý základ pro následný půst.